PHP Dersleri, MySQL ve Açık Kaynak, Kişisel Blog


Sitenize Gelen Spam Trafiği Engelleyin »

spam-trafik-engellemek

 

Birçok web site sahibinin şikayetçi olduğu spam trafik, özellikle google nezdinde hemen çıkma oranını etkileyerek seo anlamında zarara uğratmaktadır.  Sizi bilmiyorum ama benim başıma çok geldi. Özellikle reklamını yaptığınız ve yeteri kadar trafik alan bir web site sahibiyseniz muhakkak size de bulaşmış olabilirler.

 

Bundan kurtulmanın yolunu google analytics üzerinde bu trafiği yaratan linkleri .htaccess dosyası ile engelleyerek buldum. Ayrıca google analytics üzerinden de filtre uygulayarak raporlarımda karşıma çıkmamasını sağladım.

 

Okumaya Devam Et »

Google’da Kaçıncı Sıradasınız ? »

seo-sira-bulucuKendi sorgulamalarım için kullandığım ve internet üzerinden bulduğum kodu sizinle paylaşacağım. Genelde web sitesi sahipleri bu sorgulamaları bazı ücretli servislerden yararlanarak yapıyor. Tabi birden fazla web sitesini takip etmek ve liste halinde izlemek daha az yorucu olmakta. Fakat ben herhangi bir kayıt altına alınmasını istemediğim için kendim local üzerinden sorguluyorum, aynı şekilde whois domain sorgularken de local üzerindeki kod yardımıyla yapıyorum.

 

Aşağıdaki kodlar örneğin içindeki sistem kodları. En alttan dosya indir linkinden örnekteki çalışan tasarımlı sistemi indirebilirsiniz. Google sıra bulucu scriptini geliştirerek sizde kayıt altında tutabilirsiniz liste halinde sitenizi.

 

Okumaya Devam Et »

SEO İle Üst Sıraları Zorlamak »

SEO’yu İngilizce olarak  “Search Engine Optimization” türkçesi ile “Arama Motoru Optimizesi” olarak tanımlayabiliriz.
SEO ne işe yarar dersek,  arama motorlarında herhangi bir kelimede  üst sıralarda çıkmanız olarak tanımlayabiliriz.

Okumaya Devam Et »

WordPress için SEO Uygunu Title »

WordPress blogunuzdaki Title başlığını konulara göre arama moturuna göre optimize etmenin sıralamada etkisi yüksektir. Bu işlemi All in One SEO Pack ilede yapabilirsiniz fakat ben sadece title kısmını nasıl yapacağınızın ipucunu vereceğim.
Okumaya Devam Et »

WordPress Blogunuzun Link Uzantısını Değiştirmek »

Blogunuzu kurduktan sonra üzerinde basit ayarlamalarla optimizasyonunuzu dahada güçlendirebilirsiniz.Bunun için ilk olarak yapmanız gereken yazdığınız yazılarınızın link uzantısını arama motoruyla uyumlu hale getirmek.Yada size göre en uygunu hangisiyse ona göre ayarlamak.
Okumaya Devam Et »

Siteniz İçin Web Optimizasyonu İpuçları »

Sitenizi optimize etmek için 6 adet açıklamalarıyla birlikte ipucu şeklinde okumanız gereken bir kitap.Kısa ve öz açıklamalarla 20 dk içinde bazı şeyleri kavrayıp hemen uygulamaya geçeceğinizi temenni ediyorum.
Programlamanın yanında optimizasyon bilginizide ilerletmeniz sayesinde daha etkileşimli siteler üretmeniz çokta zor olmayacaktır.

Okumaya Devam Et »

Programlama Dilinizin Uzantısını Gizlemek »

Tüm dosyalarınızın uzantısını .htaccess dosyasına bir komut ekleyerek değiştirebilir ve kullandığınız programlama dilini gizleyebilirsiniz.Bu sayede ziyaretçilerinize güzel bir sürpriz hazırlamış olursunuz.Bu her zaman dikkat çekici ve güvenlik açısındanda yararlı bir işlemdir.
Aşağıdaki örnek ile bunu pekiştirip kendi sitelerinize uyarlayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et »

Dersimiz SEO »

Deniz Coşkun’un kendi bilgi ve tecrübesiyle orantılı, ücretsiz olarak klavyeyi tuşlayıp yazmış olduğu Dersimiz SEO kitabını tüm SEO’nun ne olduğunu öğrenmek isteyenler ile paylaşmak istedim.Kitabın içeriği genel olarak internette zirveye tırmanıştan bahsediliyor.Merak ettiğiniz konulara cevap bulacağınızdan eminim.Kitabı buradan indirebilirsiniz.