Çocuklar İçin Yazılım ve Programlamanın Önemi

Çocukların geleceği için önemli bir konuya değineceğiz. Çağımızda teknolojinin girmediği ve kullanılmadığı bir alan neredeyse hiç kalmamıştır. Bu nedenle gelecekte dünya üzerinde var olacak mesleklerde çalışan insanlar mecburen teknolojiyle iç içe olmaya açık olmalılardır.

 

Teknolojinin en önemli alanlarından biri olan yazılımın da kullanım alanları büyük bir ivmeyle genişlemektedir.

 

Artık insanların yaşadığı evlerin bile teknolojiyle iç içe olduğu “akıllı ev” teriminden anlaşılmaktadır. Böylesine geniş bir kullanım alanına sahip olan yazılımı ve programlamayı öğrenen insanlar, diğerlerine göre her zaman bir adım önde olacaktır. Özellikle çocuklara ilkokuldan itibaren programlama dersi vermek, o ülkenin geleceği açısından oldukça önemlidir.

 

Programlama Nedir?

 

Programlama genel bir terim olarak, bir bilgisayara yaptırılacak işlere dair komutların, bilgisayarın anlayabileceği biçimde yazılmasıdır. Örneğin bilgisayara 1+1 matematiksel işleminin sonucu programlamayla buldurulmak isteniyor. Bunun için bilgisayarın anlayabileceği şekilde verilen sayıları toplama komutu verilir ve sonuç alınır.

 

Buna karşılık uzaya uydu gönderilmesi de bilgisayara verilen komutlarla yani programlamayla gerçekleşir. Programlama ile bir bilgisayara basit işler yaptırılabileceği gibi, oldukça karmaşık işlemler de yaptırılabilir.

 

Çocuklara Programlama Eğitimi Vermek Neden Önemlidir?

 

Bir ülkenin geleceğini değiştirmek için yetişkinler üzerinde çalışmaya göre çocuklar üzerinde çalışmak daha etkili bir sonuç doğuracaktır. Çünkü çocukların kavrama yeteneği daha fazladır ve bir konuyu öğretmek daha kolaydır. Bunun yanında yetişkinlerden farklı olarak çocuklar daha kariyer sahibi olmadığından, çocuklar üzerinde gelecek için daha büyük değişikler yapılabilmektedir.

 

Programlama eğitimi gelişmiş ülkelerde ilkokul çağında verilmeye başlanır. Çocukların bu konuda kariyer hedefleri olsun veya olmasın, programlama aslında her insanın öğrenmesi gereken bir konudur. Programlama öğrenildiği takdirde çocukların analitik düşünme yetenekleri gelişecektir. Yani bir iş yaparken o iş üzerinde daha sistemli ve düzenli düşünecektir.

 

Bunun yanında çocukların üretkenliği artacaktır. Programlama sayesinde yazılım dilleri kullanarak internet üzerinde birçok şey üretilebilir. Mobil uygulamalar, internet siteleri, bilgisayar programları bunlardan birkaçıdır. Bu programlar çocuklara erken yaşta gelir kaynağı bile olabilmektedir.

 

Hiçbir şey üretilmese ve bu konuda kariyer hedeflenmese bile programlama öğrenmek, çocukların okul hayatındaki başarısını da arttıracaktır. Analitik düşünme becerileri gelişen çocuklar dolaylı olarak derslerinde ve hayatlarında daha başarılı olacaklardır. Bu alanda kariyer düşünüldüğü takdirde erken yaşta sağlam temellere sahip olan çocuklar, kariyerlerinde daha başarılı olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir