WordPress Blogunuzun Link Uzantısını Değiştirmek

Blogunuzu kurduktan sonra üzerinde basit ayarlamalarla optimizasyonunuzu dahada güçlendirebilirsiniz.Bunun için ilk olarak yapmanız gereken yazdığınız yazılarınızın link uzantısını arama motoruyla uyumlu hale getirmek.Yada size göre en uygunu hangisiyse ona göre ayarlamak.

En baştan bunu yaparken kullanacağınız kodları sırasıyla vermek istiyorum.Bunlar;

%postname% -> Konu ismi

%post_id% -> Post Numarası

%category% -> Kategori

%author%  -> Yazar

%year%   -> Yıl

%monthnum% -> Ay

%day%   -> Gün

Yönetim panelinizden Tercihler -> Kalıcı Bağlantılar kısmına geldiğinizde aşağıda link seçenekleri çıkar.Orada hazır şablonlarda bulunmakta ama bizim kendi yapacağımız bir link olacağı için Özel seçeneğini seçeceğiz.

Seçtiğimiz özel alana buradan istediğiniz gibi kodu girebilirsiniz.

Örnek;

/%category%/%postname%/

Şu şekilde oluşacaktır:

http://www.siteadi.com/saglik/abur-cubur-yemek-sagliga-zararli/

Bunu kendi istediğiniz gibi düzeltebilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra aşağıda bir kod oluşacaktır.Bu kodu eğer .htaccess dosyası yazılabilir değilse dosyaya yazmanız gereklidir.

4 thoughts on “WordPress Blogunuzun Link Uzantısını Değiştirmek


 1. .htaccess dosyası yazılabilir değilse,
  aşağıdaki hatayı verecektir.

  “Eğer .htaccess dosyanız yazılabilir olsaydı, bunu otomatik olarak yapacaktık, ama öyle değil; o halde .htaccess dosyanızda bulunan mod_rewrite kuralları bunlardır. Alana tıklayın ve hepsini seçmek için CTRL + a tuş kombinasyonunu kullanın.”

  Bu durumda,
  en altta bulunan kodu kopyalayarak boş bir notepad dosyasına yapıştırın ve kayıt edin. Daha sonra bu dosyayı FTP üzerinden public_html klasörü içine atın. Dosyanın ismini “.htaccess”olarak değiştirin ve dosya izinini 777 yapın. Tekrar admin sayfasına dönerek ayarları kaydedin. Sayfanız görüntülenecektir. Dosya iznini tekrar 644 yapmayı unutmayın.

  Alıntı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir