PHP Dersleri, MySQL ve Açık Kaynak, Kişisel Blog


PHP Dersleri Güncellenerek İndirilebilir Olacak »

php-dersleri2007 yılı sonlarında yazmaya başladığım PHP dersleri ve MySQL dersleri kategorilerinde güncellemeler ve düzenlemeler yapmak için kolları sıvadım.  Başlık biraz siyasi bir mesaj ve vaat gibi oldu  sanırım 🙂 Yakın bir zamanda tüm düzeltmeleri uygulayacağım. Hatta yeni güncel php dersi ekleyerek bir kitap şeklinde derleyip indirilebilir hale getireceğim.

 

Özellikle örnek uygulamalar konusunda da geniş bir kütüphane yayınlamayı düşünüyorum. Hazır bir kod kütüphanesi ile tüm php, mysql class ve fonksiyonlarını bir araya getireceğim. Tabi bu kütüphane hem benim kullandığım kendi arşivimde bulunan bir kütüphane, hem de dışarıdan bulup aldıklarımla oluşan bir arşiv.

 

PHP Dersleri Arşivine Buradan Göz Atabilirsiniz

Okumaya Devam Et »

phpMyAdmin ile Bul ve Değiştir »

MySQL veritabanımızda bulunan bir tablo içerisinde çoktan fazla girilmiş bir değeri, yeni değer ile tek tek değiştirmek  çok zahmetli olsa gerek. Bu zahmetten nasıl kurtulabileceğiniz tabiki düşünülmüş.

Okumaya Devam Et »

PHP’de Fonksiyonu Öldürmek »

PHP ile bir işlem yaparken fonksiyon kullanımında if ile uzunca yapacağımız bir işlemi daha kolay bir yol ile yaparak, zaman kazanarak daha kısa yoldan halletmek daha mantıklı. Bunun için kullanacağımız işlem “die”.
Öldür anlamına geliyor.
Örnek bir kod ile pratik yapalım.

Okumaya Devam Et »

PHP ve MySQL Kitap Önerisi »

Şu ana dek PHP ve MySQL hakkında ayrı ayrı ve birlikte yazılan birçok kitabı inceledim.Kimisinde yazım hataları, kimisinde ise anlatım tarzları çok ağırdı.Birçok PHP öğrenmek isteyen kişide bu konuda sıkıntı çekiyordu.Bu yüzden incelediğim kitapların içinde seviye olarak en uygun kitabı belirledim.

Okumaya Devam Et »

MySQL Fonksiyonları »

MySQL ve Veritabanı sorgularınızda ihtiyacınız olacak bazı önemli fonksiyonların açıklamaları ve parametre içerikleri.
Okumaya Devam Et »

Sun Microsystems MySQL’ı Satın Aldı »

Dünyada neredeyse birçok açık kaynak kullanıcısının 1 numaralı tercihi olan MySQL , Sun Microsystems tarafından 1 milyar dolar karşılığında satın alınmış.Benimde herkes gibi ilk tepkim ” ya ücretli yaparlarsa” oldu.Ama sanırım aynı şekilde devam edeceklermiş.Umarım böyle birşeye kalkışmazlar çünkü sonu pek hayırlı olmaz.

Kaynak

PHP İle Veritabanı İşlemleri (DELETE) »

Veritabanındaki herhangi bir bilgiyi silmek için kullanılır.

Kullanılışı:

DELETE FROM tablo_adi WHERE kolon_adi = silinecek_bilgi

Örnek: Okumaya Devam Et »

PHP İle Veritabanı İşlemleri (UPDATE) »

Veritabanında tabloda bulunan bilgileri değiştirmek veya güncellemek için kullanılır.

Kullanılışı:

UPDATE tablo_adi SET kolon_adi = yeni veri WHERE kolon_adi = eski veri

Örnek:
Okumaya Devam Et »