PHP Dersleri, MySQL ve Açık Kaynak, Kişisel Blog


PHP ile Nasıl Dosya Yaratılır »

PHP ile dosya yaratmak için fcreate() diye bir fonksiyon yoktur. Bu yüzden hem yaratmak hem varolan bir dosyayı açmak için fopen() fonksiyonu kullanılır. Nasıl kullanılması gerektiğini belirtmek için dosyadan sonra parametre içine gerekli mod yazılır. Bizim dosya yaratmak için kullanacağımız mod w+ olduğundan diğer modlar şimdilik işimize yaramayacaktır.
Okumaya Devam Et »

Sayfanın En Son Değiştirilme Zamanını Öğrenmek »

Sayfaya uygulanan en son değişikliğin zamanını öğrenmek için birçok yol olabilir.Fakat getlastmod() fonksiyonu bunu kolaylaştırıp date() fonksiyonu ile birlikte kullanmamızı sağlıyor. Böylece fazla kod ile uğraşmadan sayfanın en son ne zaman düzenlendiğini öğrenebilirsiniz. Fonksiyonun içi herhangi bir parametre almaz.
Okumaya Devam Et »

Dizi Değişkenleri Birleştirmek »

İki dizi değişkeni birleştirip tek bir dizi haline getirebilmek için array_merge() fonksiyonu kullanılır. Kullanımı gayet basittir ayrıca aynı yöntemle kullandığınız ama farklı dizilere atadığınız değişkenlerinizi birlikte kullanmak için tekrar yazmanız gerekmeden birleştirebilirsiniz.
Okumaya Devam Et »

htmlentities() Fonksiyonu »

htmlentities() fonksiyonu bir değerde bulunan < ve > taglarını temizler. Örneğin bir ziyaretçi defterinizin olduğunu düşünün ve herkes özgürce ilgi ve görüşlerini yazabiliyor.
Okumaya Devam Et »

ctype_alpha() ve ctype_alnum() Fonksiyonu »

ctype_alpha() fonksiyonu değerin alfabetik olup olmadığını kontrol eder. ctype_alnum() fonksiyonu ise tam tersi numerik olup olmadığını kontrol eder. Örneğin üye giriş formunda üye adımızın alfabetik olup olmadığını kontrol edebiliriz. Aynı şekilde şifremizin sadece rakamlardan oluşmasını sağlayabiliriz.
Okumaya Devam Et »

chr() Fonksiyonu »

chr() fonksiyonu belirtilen ASCII değerini karaktere döndürür.
Okumaya Devam Et »

ucfirst() Fonksiyonu »

ucfirst() fonksiyonu cümlelerimizin sadece ilk baş harfini büyük harfe çevirir.
Okumaya Devam Et »

ucwords() Fonksiyonu »

ucwords() fonksiyonu bir değerdeki yani yazılarınızdaki sadece baş harfleri büyük harflere çevirir.
Okumaya Devam Et »