Başarılı Markalar İçerik Yönetiminde Neyi Farklı Yapıyorlar

İçerik pazarlaması son birkaç yılda çok fazla öne çıkmaya başlamıştır. Günümüzde ise neredeyse tüm büyük pazarlama stratejilerinde kilit rol oynamaktadır. İster hukuk firması olun isterseniz de teknik bir firma, içerik yönetimi pazarlama stratejinizin önemli bir parçasıdır. Ancak unutulmaması gerekir ki tek başına içerik etkili ve yeterli değildir. Eğer içerik pazarlamanızın gerçekten etkili olmasını istiyorsanız bunu birkaç adım daha ileri götürmeniz gerekecektir.

Günümüzde insanlar çok fazla içerikle zaman geçirmektedir. Okuduğunuz bloglardan izlediğiniz videolara kadar içerik bombardımanı altındasınız.

Influence & Co.’nun CEO’su John Hall bir yazısında, yıllar boyunca binlerce içerik ürettiklerini ve dağıttıklarını belirterek; deneyimlerine göre başarılı markaların kitlelerini iyi tanıdıklarını ve içeriklerini bu kitlelerle sürekli güven temeli oluşturmak için bir araç olarak kullandıkları söylemektedir. Ona göre içerik yönetimine yaptıkları yatırımlarla en büyük başarıları sağlayan markalar, içeriği tüm işlerinin ana aracı olarak kullanmaktadırlar.

İçeriğiniz Nasıl Başarılı Bir Güven Temeli Oluşturursunuz?

İçeriğinizin başarılı bir güven temeli üzerinde olduğundan emin olmanın üç yolu vardır:

1-İçeriğin tam olarak nerede gerekli olduğunu anlayın

İçerik sadece bir pazarlama aracı değildir. İçerik aynı zamanda işe alma, satış veya bir finansman arayışı için bir araç olabilir. İçeriğe işinizin herhangi bir aşamasında ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk adım, sorunun çerçevesini çizmek ve sonrasında ulaşmak istediğiniz hedef kitle hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmektir. Hedef kitlenizin kim ve ne olduğunu kesin olarak belirledikten sonra, şimdi içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

2-Kitlenizin ihtiyaçlarını anlayan kişilerle çalışın

İçerik güvene katkıda bulunmalıdır. Farklı kitlelerinizi ve ihtiyaçlarını en iyi bilen kişileri bulun. Bu kişiler size, güvenilirliği gerçekten sağlayan içerik türlerini oluşturmada yardımcı olabilecekler kişilerdir.

3-İçeriğinizi güven oluşturmak için aktif olarak paylaşın.

İçeriğinizi oluşturdunuz ama henüz bu içerik hedef kitlenizin ellerine ulaşmamış olabilir. Bu sebeple içeriğinizin kitlenize ulaşmasını sağlayın.

Unutulmaması gereken en önemli nokta güven oluşturmanın tek seferlik bir girişim olmadığıdır. Markanızı, güvenebileceği bir kaynak olarak kitlenizin aklına yerleştirmek için birçok yol bulmalı ve bu şekilde paylaşmalısınız. Ancak her seferinde içeriğinizi doğru kişilerle paylaştığınızdan emin olun.

Açıkçası, içerik yönetimi ile ilgili yapılan en büyük hatalardan biri şimdiye kadar oluşturulan her içerik parçasını bir kerede göndererek kitleleri aşırı yüklemek olacaktır. Yararlı içerikler paylaşmak, hedef kitlenizin sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmesini yardımcı olacaktır. Öyle ki, bazen bu içerik kitlenizin aklında olan bazı endişeleri bile giderebilir. Eğer bu endişeleri hafifletebilirseniz, kitleniz ve markanız arasında güçlü ve güvene dayalı bir ilişki için önemli bir adım kaydetmiş olursunuz.

İşletmenizin faaliyeti ne olursa olsun, içerik, güven oluşturmak ve başarıyı yakalamak için anahtar olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir