PHP ve MySQL Kitap Önerisi

Şu ana dek PHP ve MySQL hakkında ayrı ayrı ve birlikte yazılan birçok kitabı inceledim.Kimisinde yazım hataları, kimisinde ise anlatım tarzları çok ağırdı.Birçok PHP öğrenmek isteyen kişide bu konuda sıkıntı çekiyordu.Bu yüzden incelediğim kitapların içinde seviye olarak en uygun kitabı belirledim.

Yeni başlayanlardan uzman seviyeye kadar çıkan bir anlatımı var.Türkçe kaynağı nadir olan yada olmayan birçok konudada sizi bilgi sahibi ediyor.Eğer öğrenmeye gerçekten niyetliyseniz kitabı uygulama aşamalarıyla birlikte okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

 PHP ve MySQL – Alfa Yayınları (Luke Welling – Laura Thomson)

27 thoughts on “PHP ve MySQL Kitap Önerisi


 1. peki hocam aynı yayın evinin Php, MySql ve Apache adlı tercüme kitabı hakkında ne düşünüyorsunuz.
  Ayrıca kolpaa arkadaşımıza katılıyorum. Php 5 kitabını aldım fakat çok az konuya değiniyor. Gereksiz olmaması gereken bilgiler içeriyor(Hazır portallar, scriptler) ve fazla açıklayıcı değil.


 2. İlk okuduğum PHP kitabı. Kitap PHP konusuna çok derinlemesine iniyor özellikle operatörleri çok anlaşılır anlatmışlar. Kesinlikle bir satırı bile atlanmadan okunması gereken bir kitap.


 3. Merhaba, önerdiğiniz kitap bende var iyi anlatıyor fakat; önemli bir eksiği var: kitapta güvenlik önlemlerinden bahsedilmiş ama bu sorunların üstesinden nasıl gelinir, anlatılmamış, örneğin hackerların yoğun olarak kullandıkları sql injection konusuna değinilmemiş, bence bir sitede veritabanı güvenliği çok önemlidir.


 4. Güvenlik kısmından öte PHP ve MySQL konusunda verdiği teknik bilgiden yola giderekten önerdim.Fakat dediğiniz gibi sadece kalburüstü bilgi verilmiş.

  SQL injection başlı başına bir konu bana göre o konudada bilgiler yazmak istiyorum zaman buldukça.


 5. Bu konu hakkında yeni bilgiler yazmanız gerçekten çok iyi olur. Takipteyim 🙂


 6. ozgur caycının kitabını kesinlikle tavsiye ederim internette forokopisi cekilmis olarak kitabını buldum e book gibi yani kitap eski ama cok iyi bir dili var istersen msnden atabilirim ozgur caycının kitabını fethi_dogan88@hotmail.com


 7. Bu kitabı geçen hafta edindim, gerçekten çok faydalı bir kitap herkese tavsiye ederim. Gerçekten çok detaylı bir şekilde anlatım yapmışlar.
  HTML bilmeyenler kitaptan önce HTML öğrenmesi lazım bunuda belirteyim… Yoksa zorlanabilirsiniz.


 8. Sizin önerdiğiniz kitap zendin sitesinde de öneriliyor. Gerçektende mükemmel bir kitap.


 9. php bir duruştur, emperyalizme karşı sanalda verilen bir savaştır. Linux kullanan bir Türkiye dileği ile…


 10. Ebooklarla olmuyor vallahi,kitap elinde olacak,mantığını anlayana kadar sessizce okuyacaksın kitabı sonra da uygulama yapacaksın bilgisayarda,insan yoruluyor belli bir zamandan sonra,benim 1 tblık harddiskimde en son çıkan tüm bilgisayar kitaplarının pdfi var,ama kitap elinde olacak,kıyacaksın parana arkadaşımın dediği o alfa yayın evinin kitabını alıcan ,koyacan önüne ve çalışacaksın.


 11. Öncelikle kesinlikle ekitaplardaki bilgiler yetersiz ve anlatımlar kısa. Programcılıkla ilgilenen ve işin özünü bilen biri olarak bu kitap en uygun kitap diyebilirim. Bende de var bilgilerde ufak tefek eskimeler ve anlatım yanlışları var ama bu kadar iyi bir kitabın piyasada olduğunuda düşünmüyorum. Teşekkürler


 12. Mehmet Şamlının pusula yayınlarının olan php kitabı gercekten cok guzel sıfırdan baslayanlar ıcın bıre bır ve türkekip görsel egitimi var bu ikisiyle adam gibi çalışırsanız kesınlıkle ogrenırsınız (ben bu ıkı kıtapla ogrendım)ayrıca türkekip php görsel egitiminde a’dan z’ye portal yapımını anlatıyorlar ogrendıkten sonra “ben sımdı nasıl yapıcam kaygısıda kalmıyor”..


 13. bende okana katılıyorum….. ama kitaptan daha ziyade pratik çok önemli çünkü her projede projeden daha çok bilgi öğreniyorsunuz.

  ama dedigimiz gibi kitap yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç…


 14. Birçok php kitabı aldm ama hiçbirinden gerekli sonucu elde edemedim.
  Bende bunun üzerine Her Yönüyle PHP 6 kitabını aldım. İşte benim kitap bu dedim. Çünkü sıfırdan anlatmaya başlıyor ve gerçekten birçok konuyu açıkladı. Bu kitap sayesinde sayaçtan tutunda, üye sistemlerine kadar birçok şeyi yapabilecek seviyeye geldim. Ayrıca diğer kitaplar mysql konusunu anlatmıyorlardı. Ama bunda MySQL’ide anlattığı için veritabanı için bir kitap almama gerek kalmadı. Şimdi yazarın uzmanlar için yazdığı zmanlar için php 5 kitabı üzerinde çalışıyorum.


 15. ismini unuttum ama bi kitap vardı cidden aldıkları paranın hakkını veriyordu hatırlayınca yazarım 🙂


 16. PHP ve MySQL – Erkan Balaban kitabı sizce nasıl? Alıp, almamakta kararsızım


 17. Projelerle PHP 7’yi şu an güncel olarak okuyup değerlendirebilirsiniz. Fakat artık yüzlerce eğitim videosu olduğu için internet üzerinde daha faydalı olacaktır. Aynı anda pratik yapmayı unutmayın.


 18. Projelerle PHP 7’yi şu an güncel olarak okuyup değerlendirebilirsiniz. Fakat artık yüzlerce eğitim videosu olduğu için internet üzerinde daha faydalı olacaktır. Aynı anda pratik yapmayı unutmayın.


 19. ücretsiz olarak tüm dünyanın kullandığı youtubeden eğitim videolarını izleyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir