Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para İpuçları

Kripto para yatırımı ile alakalı özellikle konuya hakim olmayanların aklında birçok soru mevcuttur. Finansal piyasa adına oldukça yeni olan kripto para piyasası aslında ekonomiye merakı olan tüm insanlar tarafından dikkatle izlenmektedir. Ancak iş girişime veya yatırıma geldiğinde oldukça çekimser davranabilmektedirler. Hayli normal olan bu çekimserliğin başlıca sebebi ekonomi meraklısı insanların nereden başlayacağını bilmemelerinden kaynaklanmaktadır. Hal böyle olunca bu yazımızda kripto para ticareti ve yatırımı hakkında siz okuyucularımıza bu piyasa ile alakalı ipuçları vereceğiz.

Kripto Para Yatırımı Yapmalı mıyım?

Günümüzde daha yeni yeni palazlanan kripto para piyasası en karlı yatırım araçlarından biri olarak görülmektedir.

Bunun bir takım sebepleri ise şu şekildedir:

  • Geleneksel paraların oldukça fazla yaşadığı değer kayıpları birçok yatırımcıyı kripto para piyasasına teşvik etti. Bir alternatif olarak görülen kripto para piyasası özellikle 2017 yılının son çeyreğinde yatırımcısının yüzünü bir hayli güldürmüştü.
  • Kripto para birimlerinin arkalarındaki teknoloji uzmanları tarafından olağanüstü olarak nitelendirilmektedir. Teknoloji çağında olduğumuzu hesaba katarsak kripto para piyasası oldukça cazip gelmektedir. Kripto paraların en büyük özelliklerinden bir tanesi de dünyanın neresinde olursanız olun yine de kullanabiliyor olmanızdır.
  • Bitcoin’in sergilediği performans yine uzmanların oldukça fazla dikkatini çekti. Bundan 10 yıl önce 1 Bitcoin’in değeri 1 dolar dahi etmezken 2017 yılının son çeyreğinde 20.000 doları gördü. Günümüzde ise değer 7.500 dolardır. Bitcoin’in bu inanılmaz değer artışı onu vazgeçilmez bir yatırım aracı yaptı ve Bitcoin ile alakalı yapılan milyonlarca transferler arasında tek bir sorun dahi yaşanmadı. Bu inanılması güç bir performans ve istikrardır.

Kripto Para Yatırımının Riski Var mıdır?

Kripto para piyasası bazı uzmanlar tarafından balon suçlamalarına maruz kalmaktadır. Bilmeyenler için balon suçlaması, kripto para piyasasında ki dijital para birimlerinin olması gereken değerin kat be kat üstünde olduğu iddia edilmektedir. Kripto para birimlerinin arkasında hiçbir güç olmadığını ve bu yükselişin bir aldatmaca olduğunu düşünmektedirler.

Bilmeniz gereken diğer bir nokta ise kripto para piyasasının volatilitesi. Volatilite, piyasanın iniş çıkışları yani piyasanın hareketliliği ile alakalı kullanılan bir terimdir. Kripto para piyasasında ise bahsettiğimiz volatilite oldukça yüksektir. Bunun anlamı, gece yattığınızda kripto para piyasasında 10.000 liralık bir yatırımınız var ise, sabah kalktığınızda bu paranız 3.000 liraya düşebilir. Aynı oranda yükselebilir de. Ancak bu durum piyasanın bir hayli riskli olduğunu göstermektedir. Bu hareketlilik (Volatilite) sizlere çok kazandıracağı gibi aynı zamanda çok fazla kaybettirebilir. Ancak sizi zorlamayacak kaybetseniz de umurunuzda olmayacak bir para ile piyasaya girerseniz oldukça fazla rahat edersiniz. Sonra geceleri yatarken uykularınız kaçmaz.

Hangi Kripto Para Birimine Yatırım Yapmalı?

Bu soru oldukça zor bir sorudur ve kesin bir şey söylememiz kesinlikle doğru olmaz. Sizlere kripto parada olması gereken özelliklerden bahsedelim sizde bu bağlamda araştırmanızı yapıp hangi kripto para birimine yatırım yapacağınıza karar verin.

  • Kripto para birimine yatırım yapmadan önce hangi ülkelerde para birimi olarak kabul edildiğini ve yasal olup olmadığını araştırın
  • Kripto para birimlerinde taşınabilirlik konusu oldukça önemlidir. Kripto para biriminin bir yerden başka bir yere kolayca taşıyıp taşınamayacağını araştırın. Eğer para birimi kolayca taşınabiliyorsa bu artı bir puandır.
  • Kripto para biriminin iyisi güvenli olanıdır. Yatırım yapacağınız kripto para biriminin güvenliğini iyice araştırın.

Bitcoin piyasaya çıktıktan ve olumlu bir performans sergiledikten sonra yüzlerce farklı kripto para birimi piyasaya sürüldü. Piyasaya sürülen bu kripto para birimleri arasında öne çıkanlara bir göz gezdirelim.

Bitcoin: Bitcoin zaten kripto para birimlerinin öncüsüdür ve piyasanın en yüksek hacimli kripto para birimidir. İstikrarlı yükselişi ve çoğu ülkede kabul edilişi onu güvenilir bir kripto para birimi yapmaktadır.

Ethereum: Ethereum kripto para biriminin lakabı “Bitcoin Vol2” dir. Bitcoin’den sonra piyasa hacmi en yüksek ikinci coin olan Ethereum, bahsettiğimiz yüzlerce coin arasından kolayca sıyrılmıştır.

Litecoin:  Kripto pazarının ana Hedge’si olarak tanımlanan Litecoin, istikrarlı yükselişi ile birlikte onu güvenilir yapan bir başka kripto para birimidir.

Kripto Para Yatırımını Nasıl Yapabilirim?

Her şeyden önce kripto para piyasasını iyice araştırıp yatırım yapacağınız coin ya da coinlere karar vermelisiniz. Piyasada binlerce kripto para bulunmaktadır ve sizin bunlardan hangisine yatırım yapacağınız hayati önem taşımaktadır.

Kripto para yatırımı için gözden çıkartabileceğiniz bir meblağ belirleyin. Daha sonrasında kendinize bir plan ve hedefleme yolları çizin. Yatırımına karar verdiğiniz kripto parayı almak için acele etmeyin. Fiyatları takip edin ve olabilecek en düşük seviyeden yatırım yapmaya bakın. Acele edip erkenden yatırım yaparsanız üzülen tarafta olabilirsiniz. En önemli nokta ise bu konu ile alakalı bilgiyi yukarıda da vermiştik. Asla ve asla sizin için önem arz eden bir para ile bu piyasaya adım atmayın. Gözden çıkartabileceğiniz, kaybetseniz de çokta umurunuz da olmayacak bir meblağ ile piyasaya giriş yapın. Çok eminsiniz alacağınız kripto para kesin olarak yükselecek diye evinizi arabanızı satıp ya da bankadan kredi çekip bu işe girmeyin. Sonunda çok fazla üzülebilir ve kendinizi çıkmaz bir yol içerisinde bulabilirisiniz.

Yapmanız gereken diğer bir husus ise bir e-cüzdan edinmenizdir. Alacağınız kripto paraları saklamak adına bir e-cüzdana ihtiyacınız olacak. Alacağınız kripto para birimi için çeşitli e-cüzdanlar mevcuttur. Bu konuyu ayrıca araştırın.

Sonrasın da kripto parayı satın almak için bir kripto borsasına giriş yapın. Orada fiyatları takip edin ve kafanızda ki kripto parayı satın alın. Türkiye’de meşhur kripto para borsaları olarak, BTCTurk, Paribu, Koineks gibi borsalar mevcuttur. Bu borsalardan satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yabancı borsalardan satın almak istiyorsanız Binance ve Bitfinex oldukça meşhurdur. Buralardan da satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İşin son kısmı olarak ise alacağınız kripto parayı offline cüzdanınıza taşımanız gerekmektedir. Kripto para borsalarında coinlerinizi bırakmanızı önermiyoruz. Dilerseniz offline cüzdanı öncesinde internetten bir araştırın. Neyin ne olduğunu bilmeden herhangi bir girişimde bulunmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir