PHP ile Neler Yapabilirsiniz ?

PHP ile Neler YapılırPHP genel olarak sunucu taraflı programlamaya odaklandığı için yazılımsal herşeyi yapabilirsiniz. Örnek olarak derslerde gösterdiğim sunucu taraflı form veri işleme, veritabanı kaydı, masaüstü veri işleme yazılımlarının tamamını tüm uygulamaları yapabilirsiniz, inceleyerek daha net anlayabilirsiniz.

 

PHP ile isterseniz temel olarak yapılan sunucu taraflı programlama, isterseniz komut satırında kullanım, isterseniz ise PHP-GTK eklentisini kullanarak görsel masaüstü yazılımları bile üretebilirsiniz.

 

PHP bütün işletim sistemlerinde stabil olarak çalışır. Microsoft Windows, MacOS X, Linux, Unix, RISC OS ve birçok işletim sistemlerinde PHP’yi çalıştırabilirsiniz.

 

phpmysql

 

PHP ile uygulama yazarken nasıl bir yöntem kullanacağınızı, nesne yönelimli kullanıp kullanmayacağınızı tamamen seçme özgürlüğüne sahipsiniz. Herhangi bir kalıba bağlı kalmadan istediğiniz tarz ve kodlama yöntemiyle projelerinizi çok kolay bir şekilde üretebilirsiniz. PHP ile sadece HTML çıktısı almakla kalmazsınız, resim işleme yapabilir, pdf oluşturup flash görüntüler bile elde edebilirsiniz.

 

Bu konularda PHP.NET‘in Türkçe kaynağı sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Eklenti başvuru kılavuzunu incelemeyi ihmal etmeyin. 🙂

11 thoughts on “PHP ile Neler Yapabilirsiniz ?


  1. Anlattıklarına tamamen katılıyorum, zaten bphp’nin vermiş olduğu bu rahatlık sayesinde herşeyi yapma, deneme şansın oluyor, php ile masaüstü uygulama yapıldığını bile duymuştum ama hiç denemedim 🙂


  2. PHP ve WordPress tema giydirme konusunda bilgili olup üstüne birde Photoshop ve CSS/HTML attığımız zaman bu piyasada fazlasıyla ekmek bulunur. Ah PHP sen ne güzel bir dilsin.


  3. Php ile gerçekten hayal edilebilen çoğu şey yapılabilir. Php bilen arkadaşlar genelde kendi kişisel projelerini tasarım ihtiyacını bir grafikerden gidererek kendileri yapıyorlar. Ya da biraz tasarım gözleri varsa kendileri tasarlıyorlar, güzel yazı olmuş teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir