Grafik Tasarımcı ve Grafiker Arasındaki Fark Nedir?

grafiker-grafik-tasarimcisi-farkTasarımı olmayan bir yazılım, sıvası olmayan kaba inşaatlı bir eve benzer. Bu yüzden tasarımda yazılım kadar önemli bir bölümdür. Bu konuda kendini geliştirenler, yazılımla birleştirip ortaya çok güzel ürünler çıkartmaktadırlar. Peki bu grafik tasarımcı ve grafiker arasındaki farklar nelerdir? Aslında işin özü çok basit. Grafik tasarımcı, bu işin uzun soluklu eğitimini almış, grafik ve tasarımın detayına inmiş, sanat ve tasarım tarihini yalayıp yutmuş bir arkadaşımızdır.

 

Fakat grafiker, mesela benim gibi işin içine girip görsel programlarla haşır neşir olmuş ve ortaya birşeyler çıkarmış kişidir.

 

Peki neden grafik tasarımcı kendini diğer insanlardan daha farklı görür? Sorusunun cevabı çok basittir aslında. Grafik Tasarımcı olmak hayata çok farklı bir pencereden bakmak demektir. Örnek vermek gerekirsek Grafik Tasarımcı gördüğü birçok şeye kimsenin bakmadığı şeylere dikkat ederek bakar. Bir ağaca baktığı zaman o ağacın duruşundan daha çok o ağacın dallarındaki orantıya, yapraklarındaki şekle, ağacın gövdesindeki desen dokusuna bakar.

 

Bir Grafik Tasarımcı olmak hayal gücünüzü görsele dökmek demektir aslında, her gördüğü nesneyi kafasında şekillendirip çok farklı bir görsel çıkartabilir. İnce ayrıntılara dikkat eder. Kimsenin göremediği aklına gelmeyen ayrıntılara takılırlar.

 

Normal insanlarla aynı dili konuşmazlar. Daha çok kendine has kendi aralarında anlaşabildikleri farklı bir konuşma yapısı vardır. Bunun için bir kitap bile çıkartılmıştır.

 

Kendisini grafik tasarımcı olarak adlandıran insan, grafiker olarak adlandırandan daha üstün görür. Sebebi ise grafik tasarımcı olmak çok geniş bir alt yapı ve çalışmaya dayanır. Grafiker ise programları kullanabilen ama hayal gücünü tam olarak yansıtamayan tam özgün ve yaratıcı işlere hâkim olamamış kişilerdir. Bu sebeple Grafik Tasarımcı kendini diğer insanlardan farkı görebilir.

 

Bu konuya da açıklık getirip bilgilendirme yaptığımıza göre, işin yazılım tarafına yeni makalede geçebiliriz diye düşünüyorum. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir