Doğanın Gerçek Sahipleri Hayvanlar

evcil1Çocukluğumdan itibaren havyan, böcek ve çiçeklerle büyümem, doğaya olan ilgimi arttırarak beni evcil hayvan bakmaya hatta evimin bir köşesini bitki bahçe yaratmaya yöneltti. Özellikle ilk muhabbet kuşuyla başlayan serüvenim şimdilerde yerini kedi ve köpek ile süslemiş durumda. Doğanın gerçek sahipleri olan bu güzel canlılar hayatımızın her yanında ve her anında bizimle birlikte yaşıyorlar. Tabi hayatımızın koşuşturmasında ve iş zamanlarımızda ilgisiz bıraktığımızda gayet insani bir duyguyla size küsebiliyorlar. Zaman zaman onlara nasıl davranılacağını vb. önemli bilgilere ulaşmakta zorluk çekiyor.

 

Sağolsun google amca bizi gerekli web sitelerine yönlendirerek aradığımızı kolayca bulduruyor. Tabi yer imlerine eklediğim bir çok web sitesi mevcut. Fakat bu konuda takip ettiğim bir çok web sitesi mevcutken gözüme geçenlerde çarpan harika bir hayvan sitesini inceleme fırsatı buldum.  Papağan türleri’ne merak saldığım bu günlerde yine google amca sayesinde bulduğum HayvanSitesi.com’da o kadar çok yararlı bilgi ile karşılaştım ki diğer siteleri tek tek yer imlerinden silmeme neden oldu. Siteyi incelediğinizde sizin de benimle aynı fikirde olacağınızı düşünüyorum.

 

hayvansitesi

 

Özellikle çocukluk yıllarımda babam sayesinde tanıştığım muhabet kuşları ile bayağı bir haşır neşir oldum. Tabi bu sayede onların birçok hastalığı ve tecrübeleri yaşamış oldum. 8-9 yaşlarımda boncuk adındaki muhabbet kuşumuz beni takip ederken kapının arasına sıkıştı ve gözü şişti. Veterinere götürdük vs. fakat pek fazla bir şey yapamadılar derken 1 gün sonrasında onu kaybettik. Onu ağlayarak bahçeye mini bir mezar yaparak gömdüm. Diğer tanık olduğum bir hastalık ise kuşlarda ishal. Bu konuda da bayağı bir tecrübe yaşadım. Gerçi sahip olduğumuz bütün kuşlarda ishal baş gösterdi. Genetik bir durum, bizim yaşadığımızdan bir farkı yok.

 

Şu an ise 3 yaşlarında güzel bir alman kurdumuz mevcut. O kadar insani duygular taşıyorlar ki, size önerim bir an önce evcil bir hayvanla tanışmanız. Doğanın gerçek sahibi olan o tatlı canlılarla iç içe olup onları anlamanız. Onları dışlamayın, sokakta görüp onlara gösterdiğiniz şefkat emin olun size fazlasıyla dönecektir. Nice yeni yıllara 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir