PHP Dersleri, MySQL ve Açık Kaynak, Kişisel Blog


« WordPress: Resim Yükleme İşlemi (Upload)

WordPress’te yönetim panelinden yazınızı yazarken, yazıya resim ekleme gereği duydunuz. Görsel ekle butonuna bastığınızda resim ekleme bölümü gelecektir. Fakat bilgisiyarınızdan sitenize yükleme seçeneğini seçip yükleme yaptığınızda o da hata verdi.

Çünkü yükleme yapılacak klasöre yazma izni vermediğinizden kaynaklanıyor bu. Genel olarak sistemde kayıtlı olan /wp-content dizini upload yapmanız için default olan klasördür.

Şimdi biz bunu değiştireceğiz. Yönetim panelinden Ayarlar -> Çeşitli sekmesine tıklıyoruz ve oradaki sadece wp-content olan dizin kısmını wp-content/upload yapıyoruz.
Ve ftp’ye bağlanıp /wp-content dizinin içinde bir /upload klasörü oluşturuyoruz, amaç yüklenen dosyalar karışmasın.

Sonra oluşturduğumuz /upload klasörüne chmod ayarlarından 777 iznini verip yönetim paneline geri dönerek yazı ekleme işlemine devam ediyoruz. Artık manuel işlemden kurtulup direk resmi yükleyip kullanma işlemine geçebilirsiniz.

Ayrıca yüklenen resimler galeri kısmında listelenmekte olduğundan istediğiniz zaman ordan yüklediğiniz resmi seçerek diğer yazılarınızada ekleyebilirsiniz.
5 Yorum


 • 15 Şubat 2012
  Mehmet IŞIK yazdı


  Merhabalar,

  Wampserver ve wordpresi bilgisayarıma yükledim. Sayfamı burada yapıyorum. Yapmak istediğim site, gezilerimle ilgili çektiğim fotoğraflarla olacak. Sorun şu : Siteyi yaparken ”istanbul” tıklandığında istanbul resimleri geliyor. Antalya diye bir sayfa daha ekliyorum ve sonra resimleri yüklüyorum ve tüm değişiklikleri kaydettikten sonra güncelleme yapıyorum. Yönetim panelinde resimler görünüyor ama sayfama bakıyorum antalya linkinin altındaki yüklemiş oldğum resimler görünmüyor. Bu sorunu nasıl giderebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkür ederim

  Kolay gelsin

 • 27 Haziran 2014
  hasan getiren yazdı


  Ben hala sorunu çözemedim

 • 19 Mayıs 2015
  Eren NAS yazdı


  İşime yaradı çok teşekkür ederim.

 • 04 Haziran 2015
  Eskişehir Çilingir yazdı


  Valla hocam eline bilgine sağlık. Kaç gündür bu sıkıntı ile üğraşıyordum ve kafayı yedim. En son araştırmalarım sonucu yazınızı okudum ve uyguladım ve problem çözüldü. Tekrardan paylaşımınız için teşekkürler.

 • 29 Ağustos 2019
  mehmet yazdı


  Aşağıdaki linkte eklentisiz ayrıntılı anlatıyor. Eklentili anlatımınız için teşekkürler.
  Eklentisiz ücretsiz woocommerce toplu resim, ürün ekleme düzenleme
  https://www.youtube.com/watch?v=ZeF5HdxJdS0

Yorumla