WordPress: Resim Yükleme İşlemi (Upload)

WordPress’te yönetim panelinden yazınızı yazarken, yazıya resim ekleme gereği duydunuz. Görsel ekle butonuna bastığınızda resim ekleme bölümü gelecektir. Fakat bilgisiyarınızdan sitenize yükleme seçeneğini seçip yükleme yaptığınızda o da hata verdi.

Çünkü yükleme yapılacak klasöre yazma izni vermediğinizden kaynaklanıyor bu. Genel olarak sistemde kayıtlı olan /wp-content dizini upload yapmanız için default olan klasördür.

Şimdi biz bunu değiştireceğiz. Yönetim panelinden Ayarlar -> Çeşitli sekmesine tıklıyoruz ve oradaki sadece wp-content olan dizin kısmını wp-content/upload yapıyoruz.
Ve ftp’ye bağlanıp /wp-content dizinin içinde bir /upload klasörü oluşturuyoruz, amaç yüklenen dosyalar karışmasın.

Sonra oluşturduğumuz /upload klasörüne chmod ayarlarından 777 iznini verip yönetim paneline geri dönerek yazı ekleme işlemine devam ediyoruz. Artık manuel işlemden kurtulup direk resmi yükleyip kullanma işlemine geçebilirsiniz.

Ayrıca yüklenen resimler galeri kısmında listelenmekte olduğundan istediğiniz zaman ordan yüklediğiniz resmi seçerek diğer yazılarınızada ekleyebilirsiniz.

5 thoughts on “WordPress: Resim Yükleme İşlemi (Upload)


  1. Merhabalar,

    Wampserver ve wordpresi bilgisayarıma yükledim. Sayfamı burada yapıyorum. Yapmak istediğim site, gezilerimle ilgili çektiğim fotoğraflarla olacak. Sorun şu : Siteyi yaparken ”istanbul” tıklandığında istanbul resimleri geliyor. Antalya diye bir sayfa daha ekliyorum ve sonra resimleri yüklüyorum ve tüm değişiklikleri kaydettikten sonra güncelleme yapıyorum. Yönetim panelinde resimler görünüyor ama sayfama bakıyorum antalya linkinin altındaki yüklemiş oldğum resimler görünmüyor. Bu sorunu nasıl giderebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkür ederim

    Kolay gelsin


  2. Valla hocam eline bilgine sağlık. Kaç gündür bu sıkıntı ile üğraşıyordum ve kafayı yedim. En son araştırmalarım sonucu yazınızı okudum ve uyguladım ve problem çözüldü. Tekrardan paylaşımınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir