PHP Dersleri, MySQL ve Açık Kaynak, Kişisel Blog


« While Döngüsü

Genel olarak ihtiyaca göre en çok kullanılan döngü while döngüsüdür. Veritabanından bilgi çekip döndürmek, harici bir dosyadaki verileri döndürmek vs. gibi işlemler while ile daha rahat ve zahmetsiz yapılıyor. İhtiyaca göre geniş projelerde hepsini bir arada kullanmakta mümkün.

Kullanım şekli:

while ( koşul ){

koşula göre dönen sonuç

}

Örnek:

<?php

$iller = array('İstanbul','İzmir','Ankara','Tekirdağ');

$ilsayisi = COUNT($iller);

echo "İl Sayısı : ".$ilsayisi."<br>";

$x = 0;

while($x<=$ilsayisi){

echo $iller[$x]."<br>";

$x++;

}

?>

Oluşturdğumuz dizi değişkenin sayısını alıyoruz ve $x’e 0 değerini veriyoruz. For döngüsündeki gibi koşula bağlı olarak il sayısını tamamlayana kadar bir döngüye giriyoruz. Sonuç olarakta döndürdüğümüz illeri ekrana yazdırıyoruz.

Uygulama dosyasını http://www.guraysuerdem.com/dosya/while.rar adresinden indirebilirsiniz.


Etiketler : , ,


4 Yorum


 • 10 Kasım 2008
  ali yazdı


  Notice: Undefined offset: 10 in C:\Program Files\EasyPHP 2.0b1\www\dersler\while.php on line 19 hatasını işlem sonrasında veriyor. Sıralamyı yapıyor ama son işlemden sonra hata veriyor.

 • 11 Şubat 2009
  Phplover yazdı


  eğer kopyalayıp yapıştırdıysan hata alırsın kodları yazarak yapın denemelerinizi ben yazarak yapınca hata almadım

  bir daha dene umarım hata almazsın ama kodları yaz

 • 19 Şubat 2009
  Güray Süerdem yazdı


  Kodları test ederek koyduğum için kodların hatalı olması sözkonusu değildir.

 • 13 Haziran 2012
  likable yazdı


  arkadaşlar kopyala yapıştır yaptığınız zaman şöyle bi sıkıntı oluyor. mesela ben word’de kendimce kod notları alıyorum ve bu kodları bitiridiğimde deneme amaçlı kopyalayıp metin belgesine atıp .php olarak kaydediyorum. localhostta açtığım zaman hata veriyor. ilk başlarda hiç bi anlam verememiştim. ama daha sonra farkettim ki worddeki tırnak işareti ile metin belgesindeki tırnak işareti bir değilmiş. metin belgesindeki tırnak işaretlerini tek tek değiştirdikten sonra düzeldi. biraz uzun anlattım ama daha anlaşılır olabileceğini düşündüm:) bu arada guray bey gerçekten çok hoş anlatımlarınız var. çok yardımcı oluyorsunuz. çok teşekkürler. burayı yeni keşfettim ve artık mekanım burası.

Yorumla