strip_tags() Fonksiyonu

Genellikle formdan gelen bilgilerdeki html kodlarını temizlemek için strip_tags() fonksiyonunu kullanırız. Örnek vermek gerekirse bir ziyaretçi formunda, üyelik kayıt formunda, tartışma forumunda vb. gibi yerlerde kullanılabilir.

Kullanım Şekli:

strip_tags($değişken)

Örnek:

<?php

$mesaj = "<a href=\"index.php\"><b>Ana Sayfamız</b></a><br><br>";

// strip_tags kullanmadan bakalım

echo $mesaj;

//  şimdi strip_tags kullanalım

echo strip_tags($mesaj);

?>

Gördüğünüz gibi strip_tags kullanmadığımızda html kodu çalıştı fakat kullandığımızda çalışmadı ve yazımız normal bir text olarak gözüktü.

Şimdide belirttiğimiz tagların çalışmasına izin verelim.

<?php

$mesaj = "<a href=\"index.php\"><b>Ana Sayfamız</b></a><br><br>";

echo strip_tags($mesaj, "<a><b>");

?>

Burda ise <a> ve <b> taglarının kullanımına izin verdik ve html kodu çalıştı.

8 thoughts on “strip_tags() Fonksiyonu


  1. Bir parça php öğrendim bir şeyler yaptım ama güvenlik hiç yok neredeyse. Tek bildiğm şey magic quotes ile tırnakalrı engelliyorum o kadar. karakter değiştirme fonksiyonalrı vs deniyorum, örnekler buluyrum, bazen yapamayınca sinirlenip kapatıyorum.
    Size teşekkür etmek için bu mesajı yazdım. Adam akıllı anlatmışsınız şu fonksiyonları ya, sağ olun. Emek de etmişsiniz. Bazi yerlerde anlatmışlar ama çok üst perdeden anlatmışlar. Zaten yeniyim, okuyorum okuyorum bir .. anlamıyorum onalrdan. Örneklerin benzerini ya da aynını yapınca da ya çalışıyor ya çalışmıyordu. Gerçekten emeğinize teşekkür ediyorum.


  2. hocam örneğin bi etikette met-üst mevcut.. arama yaptığımda met-üst etiketleri çıkıyor ama herhangi bir met-üst etiketine tıkladığımda met üst olanları arıyor. bunu nasıl düzenlerim


  3. Kısa ve güzel bir anlatım olmuş, PHP için sitenize bayıldım, tüm aradıklarımı burada buluyorum, elinize emeğinize sağlık diyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir