Programcılığın Temeli Algoritma

Algoritma kısa ve net şekilde açıklanırsa; yapılacak bir işin ayrıntılı ve sıralı olarak planlı bir şekilde listelenmesidir. Programlama dillerini ne kadar iyi öğrenirseniz öğrenin eğer algoritmayı anlayamamışsanız program yazmak sizin için karmaşık bir hal gibi görünebilir. Hatta hatalarla karşılaştığınızda çözüm yolunu bulmanız zor olur. Belkide hiç çözüm bulamassınız ve bir başlangıcın sonu olabilir.


Bu yüzden programcılığa başlamadan önce temeli sağlam tutarsanız çok daha kolay bir şekilde program yazabilirsiniz.

Algoritmayı aslında hayatımızın her dakikasında kullanırız. Bir yemek yapmadan önce, alışverişe başlamadan önce veya bir yere gitmeden önce vb. gibi sayısız bir liste yazılabilir. Birşeyler yapmaya karar verdiğinizde kafanızda bazı fikirler dolaşır. Bunu nasıl yapacağım diye bir soru sorarsınız kendinize. Ve cevaplar kısa sürede gelir,  düşünüp planlamaya başlarsınız.

Sonuç olarak bir algoritma oluşturursunuz. Artık tek sorun algoritmasını kurduğunuz işin uygulama kısmını hayata geçirmenizdir.

9 thoughts on “Programcılığın Temeli Algoritma


  1. İlk önce çok güzel açıklamışsınız teşekkür ederim.Fakat bir sorun var.Algoritmayı anlamak için matematik bilgisi gerekmiyormu ? örneğin benim matematiğim fazla iyi değil sadece normal hesap bilgim var az çokta işlemleri yapabiliyorum.fakat sizin anlattığınız şekilde anlayabiliyorum ama iş matematiğe gelince anlayamıyorum.Kodları incelerkende bazı yerlerde hesaplamalar gördüğüm için yarıda kalıyo herşey birşey anlayamadan kapatıyorum scripti falan.


  2. Temel matematik bilgisini bildiğiniz takdirde elinize bir algoritma kitabı alarak programcılığın mantığını anlamanız hiçte zor değil.İkili sayı sistemleri vs. gibi konular anlaşılmıcak konular da değil zaten.Eğer gerçekten istekliyseniz ve bir hedefiniz varsa önünüzde hiçbir engel olamaz.Programcı olmak sadece program yazmak değildir.Herkes kod yazabilir ama herkes programcı değildir.Arasındaki farkı anlarsanız ne dediğimide anlamış olursunuz.


  3. vallaha abicim ben 11 veri tabanındayım hala bişey anlayamadım şu algoritma işinden 😀


  4. Nasıl değirmensiz su yürümez ise algoritmasız program da yazılmaz…


  5. Merhabalar, burayı yeni gördüm. Çok yararlı bir içerik yer almakta… Bilgiler için herkese çok teşekkürler. Edinmemizde yarar olacak algoritma kitabı önerebilir misiniz? Bu zamana kadar hiç algoritma bilgim olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir