PHP ile Sayfalara Erişimi Sınırlandırmak

Sitenizin bir bölümünü veya bir sayfasını sadece yetkili kişilerin görmesini sağlamak için kesin bir erişim yetkisi koymanız gerekir. Bunun farklı yöntemleri var SESSION veya sadece şifre ve if kontrolü ile yapılabilir. Sayfalara erişim için biz HTTP protokol doğrulama sistemini kullanacağız. Sistemde kullanacağımız genel değişkenler $PHP_AUTH_USER ve $PHP_AUTH_PW olacak.

<?php 

$yetkili = "Güray"; 

$sifre = "123456"; 

if (($PHP_AUTH_USER != $yetkili) || ($PHP_AUTH_PW != $sifre)){ 

header('WWW-Authenticate: Basic realm="Erişim Sınırlandırılmıştır"'); 

header('HTTP/1.0 401 Unauthorized'); 

echo "Bu Sayfayı Görüntüleyebilmek İçin Giriş Yapmanız Gereklidir"; 

exit; 

} 

?>

Bu PHP kodunu erişimi kısıtlamak istediğiniz sayfanızın html veya diğer kodlarından ayrı olarak en üstüne yerleştirdğinizde sayfaya erişim kısıtlanacaktır. Kodun aşağısına aşağıdaki html kodunu koyduğumuzda kullanıcı ve şifre ile giriş yapılmadan sayfayı göstermeyecektir.

<html> 

<head> 

<title>Sınırlı Erişim Sayfası</title> 

</head> 

<body>Burası Özel Sayfanız 

</body> 

</html>

Uygulama dosyasını buradan indirebilirsiniz.

7 thoughts on “PHP ile Sayfalara Erişimi Sınırlandırmak


 1. merhabalar ben sitemde admin ve editorler için olan kontrol paneline admin için bütün özellikleri kullanmayı ama editorlere bazı sınırlar koymak istiyorum(üyelerin şifrelerini görüp değiştirebiliyorlar/adminin bile şifresini değiştirmeleri mümkün)bunun için ilk girerken kullanıcı için kısıtlı admin için sınırsız kullanma izni vermek istiyorum.Bunu en basit nasıl yapabiliriz acaba?


 2. peki bunu 1 kullanıcı için değilde bir kaç kullanıcı için kullana bilirmiyiz aynı sayfalarda. ve diyelim sayfanın içerinde bir bölüm orayı her kullanıcının değilde sadece istediğim kullanıcının göreceği bir kod ekleye bilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir