MySQL Nedir? , Ne İşe Yarar?

MySQL güçlü ve çok hızlı bir veritabanı sunucusudur. Birçok programlama dilini destekler ve birden fazla kullanıcı ile birlikte kullanılabilir.
MySQL’ın bizi ilgilendiren kısmı PHP olduğu için diğer programlama dilleri ile birlikte neler yapılacağının ayrıntısını açmak istemiyorum.

Ancak kısaca mantığını anlatacak olursam PHP’de veya diğer programlama dillerinde işlenen veriyi saklamak için kullanılır.
Örneğin bir web tabanlı takip ve otomasyon sistemi için gerekli olan kayıt tutma işlemi mysql ile çok hızlı ve kolay bir şekilde yapılır.
Ayrıca masaüstü programlarınızın verilerinin kaydını tutmak; bu muhasabe programı veya bir kayıt defteri vb. gibi bilgi saklanabilen programlar içinde olabilir.

MySQL ile birlikte adını sıkça duyduğunuz phpMyadmin ise MySQL’ı kolayca yönetebilmek ve veritabanı işlemlerini hızlıca yapabilmek için gerekli olan bir programdır. PhpMyadmin ile birçok kaydı veritabanınıza işleyebilirsiniz.
MySQL ve phpMyadmin değişmez bi ikili gibidir.Yanına birde PHP eklenince neler yapabileceğinizi bir düşünün.

MySQL’ı ücretsiz olarak indirmek için http://www.mysql.com/downloads/index.html

11 thoughts on “MySQL Nedir? , Ne İşe Yarar?


 1. arkadaşlar bana yardımcı olabilecek biri var mı?
  php ye yeni başladım.bilgisayarımda php kodlarını çalıştırmak istiyorum.Php mysql sql bağlantısını bir türlü kuramadım her kaynak farklı proğramlar öneriyor yüklüyorum ama çalıştıramıyorum.YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM


 2. cevap bayağı geç oluyor ama WAMP server iyidir kullanımı da kolaydır.


 3. arkadaşım sana ben yardımcı olayım… kodlarının çalışmmama nedeni acaba apachi , mysql ve php programını (3 unu birlikte çalıştıran) program olan easy php programını yuklememiş olmandan olobilir mi? easy php programı bu konuda acayip kolaylık sağliyor. bi kere de kuruyon ve sadece next buttonuna basıyon hiç bir şekilde zor bi tarafi yok… şiddetle tavsiye edilir…


 4. siteniz çok güzel konuyu çok faydalı buldun çok işime yaradı teşekkür ederim….


 5. Mrb,
  mysql veritabanımda hata olup olmadığını nasıl anlarım
  yoksa ille sorun çıkmasımı lazım


 6. arkadaşlar bu veri tabanı programını bilen arkadaşlara ihtiyacımız var,ankara şirketimiz,mail adresimden ulaşabilirsiniz


 7. merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak mysql ile sqlserverde geliştirdiğim proje arasında fark var mı?


 8. merhaba arkadaşlar benim sorum şirketimizin 20 ye yakın wep mail i var bunların giden ve gelen e maillerini bir havuzda toplayacak bir sistem varmıdır


 9. mysql ve ms sql aynı sistemi kullanan ancak farklı arayüzlerle çalışmanızı sağlayan uygulamalardır bir fark yoktur.tercih edicekseniz ms sql derim.
  mailleri tekbir hesapta toplamanız için orc sistemi kullanabilirsiniz mailler otomatik olarak yönlendirilebilir


 10. güzel bir derleme yapmışsınız, bilmiyenler için okuması gerekicek bir makale, elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir