Google’ın 11. Yılı Kutlu Olsun

Uzun bir süre ayrı kaldığım sitemden, Google’ın 11. yılını kutlaması şerefiyle tekrardan dönmüş bulunmaktayım.Google logosunda bugün 11 numarasını gördüğümde anılar tazelendi gözümde.Tam 11 yıl önce kurulmuş bir başarı hikayesini bilmenize rağmen, tekrardan sizlerle paylaşarak yenileme yapmayı düşündüm.Gerçi her ne kadar 11 yıllık olsada daha eskiye dayanan bir geçmişi vardır.Belki hikayeden yeniden bir bakış açısı çıkarabiliriz.


Google.com ismi Milton Sirrota tarafından bulunan, Kasnel ve James Newman’ın yayınlamış oldukları “Matematik ve Hayal Gücü” adlı kitapla ünlenen googol kelimesinin üzerinde oynanmasıyla bulunmuştur. Google bugün için her ne kadar vazgeçemeceğimiz siteler arasında yer alıyorsa da geçmişi 1995’lere kadar dayanmaktadır.

İki üniversite öğrencisi Larry Page ve Sergey Brin ilk olarak üniversiteyi tanıtma turlarında birbirleri ile tanışıyorlar. Anlatıklarına göre her iki karakter birbirleri ile hiç anlaşamıyor ve sürekli münakaşa ediyorlar. Stanford üniversitesi bilgisayar bölümü öğrencileri ve Google.com’un kurucuları olan iki girişimcinin birbirleri ile farklı fikirlere sahip olmaları belki de ortaya bugün kullandığımız gelişmiş arama motorunun ortaya çıkmasını sağlıyor.

1996 yılı Ocak ayında Larry ve Sergey “BackRub” adlı arama motoru için birlikte çalışmaya başlıyorlar. “BackRub” adı arama motorunun sitelerden geriye dönük bağlatıları analiz etmesi fikri üzerine kuruluyor. Her iki genç öğrenci, tüm öğrencilerin yaşadığı parasal sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Fikirlerinin çalışıyor olması için sitelerinin bir sunucuda olması gerekiyor. Ama sunucuların fiyatları çok pahalı olduğu için Larry düşük bilgisayar konfigirasyonlarından çok başarılı bir sunucu ortaya çıkarıyor. Bir yıl geçtikten sonra yapmış oldukları BackRub bağlatı analizi görenler tarafından çok beğeniliyor ve ünleri hızla yayılıyor. Üniversite içinde ağızdan ağıza teknolojileri konuşulmaya başlıyor.

1998 yılının ilk yarısında Larry ve Sergey projelerini mükemmel hale getirmek üzere çalışmaya devam ediyorlar. Terabyte boyutundaki ucuz disklerleri alarak Google.com’un ilk veri merkezini Larry’in yurttaki odasına kuruyorlar. Bu sırada Sergey’de üniversitede bir ofis kuruyor. Potansiyel yatırımcılar ve arama teknolojilerinin lisansını satın almak isteyecek firmaları çağırmaya başlıyorlar. Ofislerine Yahoo’nun kurucusu ve arkadaşları da olan David Filo’yu da davet ediyorlar. David Filo sıkı bir iş çıkardıklarını kabul etmekle birlikte, Larry ve Sergey’i kendi arama motoru şirketlerini kurmaya cesaretlendiriyor ve “tümüyle geliştirdiğiniz ve ölçeklenebilir duruma geldiğinde tekrar konuşalım” diyor. Diğer yatırımcılardan hiç biri Google.com’la bu kadar fazla ilgilenmiyorlar. Hatta bir portal’in CEO’su “rakiplerimizin % 80’ini kadar iyi olursak bu bizim için yeterli, bizim kullanıcılarımız arama ile gerçekten ilgilenmiyorlar” diyor.

Larry ve Sergey’in projelerini bugün tanımlamalarını istesek herhalde basit bir cevap verirlerdi “Arama motoru teknolojisine yenilik getirdik, yazılımımız aradığınız sözcükle bağlantılı sayfaları diğer arama motorlarından farklı analiz ederek daha iyi sonuç ortaya getiriyor ve kullanıcılar zaman kazanıyorlar.” İşte müşteri neden size gelsin sorusunun doğru yanıtlardan bir tanesi.

O günün büyük internet şirketlerinin dikkatini çekemeyen iki ortak kendi başlarına hareket etmeye karar veriyorlar. İhtiyaçları olan sadece yurt odasından çıkmalarını sağlayacak maddi bir destektir. Bir de google.com için satın aldıkları terabyte boyutundaki sabit disklerinden kaynaklanan kredi kartları borçlarını ödeyecek para lazımdır. Böylece doktora tezlerini bir yana koyup “melek yatırımcı” aramaya girişirler. İlk ziyaret ettikleri hem arkadaşları hem defakülte üyesi olan Andy Bechtolsheim olur. Bechtolsheim Sun Microsystems’in kurucularından bir tanesidir. İki gencin gösterdiği demoya ilk bakışta çok büyük bir potansiyel olduğunu görür ancak toplantıda çok az zamanı olduğu için onlara “detaylar hakkında tartışmak yerine size sadece bir çek yazayım” der ve Google Inc. adına 100.000 USD lık bir çek yazıp onlara verir.

Andy’nin yapmış olduğu bu yatırım aslında bir ikilem yaratmıştır. Yasal olarak Google Inc. şirketi olmadığı için bu çeki tahsil etmekte mümkün değildir. İki genç; aile fertleri, arkadaşları ve yakın tanıdıkları ile şirket kurma çalışmalarıyla uğraşırken çek bir kaç hafta Larry’nin çekmecesinde bekler. Sonunda başlangıç sermayesi olarak 1 milyon doları bir araya getirirler.

7 Eylül 1998’de Google Inc. Kaliforniya Menlo Park’da kapılarını tüm dünyaya açar.

(Hikayeyi Burak Büyükdemir’in Kümesteki Kartal blog’undan alınmıştır.)

İlk Kurulduğunda Google:

One thought on “Google’ın 11. Yılı Kutlu Olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir