Fonksiyonlar

Her programlama dilinde olduğu gibi PHP‘de de fonksiyonlar bulunmaktadır. Gerek PHP’nin tanımlı fonksiyon kütüphanesi gerekse kendi geliştirebileceğiniz fonksiyonlar size büyük bir özgürlük sunar.

Fonksiyonun kelime anlamı,işlev anlamına gelir. Fonksiyonlar genellikle PHP’nin içinde bulunan alt programlar gibidir. Gerektiği yerde kullanır ve gerektiği yerlerde de pratik bakımdan sizi uğraştıran kodları kısaltabilirsiniz.


Kullanılışı:

Function fonksiyonadı($degisken){

echo "Bu bir fonksiyon";

}

Not: Fonksiyon adından sonraki ( ) parantezin içine işlevi yaptıracağınız değişkeni atayabilirsiniz. Her fonksiyon tanımladığınız da değişken atamanız söz konusu değildir. Zaten mantığını anladığınızda nasıl kullanılacağını ve neden değişken atayacağınızıda anlayacaksınız.
Fonksiyon çalıştırıldığında ona yaptırmak istediğiniz işlemi { } süslü parantezin içine yazmalısınız. Function veya function şeklinde harf büyük ve küçüklüğü önemli değildir.

Örnek:

<?php

function ismim() {

echo "Güray Süerdem";

}

ismim();

?>

Ekranda Güray Süerdem yazacaktır. Kendi ismimizi içeren bir fonksiyon oluşturduk.Şimdi içeriğinde değişken olan bir örnek fonksiyon yazalım.

<?php

function ailem($isim){

echo $isim." Süerdem<br>";

}

echo "Benim Adım ";
ailem("Güray");

echo "Onun Adı ";
ailem("Ahmet");

echo "Şunun Adı ";
ailem("Mehmet");

?>

Ekran Çıktısı:

Benim Adım Güray Süerdem
Onun Adı      Ahmet Süerdem
Şunun Adı Mehmet Süerdem

Gördüğünüz gibi aklınıza gelebilecek birçok işlemi fonksiyon tanımlayarak yapabilirsiniz.

Uygulama dosyasını http://www.guraysuerdem.com/dosya/fonksiyonlar.rar adresinden indirebilirsiniz.

4 thoughts on “Fonksiyonlar


  1. Gerçekten harika bir anlatım biraz zorlandım ama ezberlemeye başladım kodları bilgisayarım serviste olmasa hergün online olup script geliştirirdim 🙂 Bu arada 13 yaşındayım 🙂


  2. Sevgili Oguzhan Durgun. Bugün tarihler 19.04.2018İ gösteriyor. Bu demek oluyorki bu site ne mutlu ki sahibine ve bize 10 yıldır fazladır yayında. Ve demek oluyr ki kısmetse sen bugünlerde 23 yaşındasın. Geçtiğimiz 10 yılda n’aptın anlat bakalım. Serkan abinin yazdığı gibi umarım caymamış,yılmamış azmetmiş ve güzel bir aşamaya gelmişsindir kendin için. Yolun açık olsun..

    (10 yıl önce 30 yaşında olan bir abin 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir