Demo Scriptimizin Yönetim Panelini Nasıl Koruyabiliriz

Biliyorumki birçok yolu vardır… Fakat benim kullandığım basit bir yöntemi sizlere göstereceğim. Örneğin; güzel bir script yazdınız ve ortaya iyi bir iş çıktı. Scriptinizi satmayı düşünüyorsunuz ve internette müşterilerin görmesi için kendi sitenize bir demo kurdunuz.


Ama yönetim panelindeki ayarların değiştirilmemesini istiyorsunuz. Yani müşteri sadece yönetim paneline baksın görsün incelesin fakat butona tıklamasın. İşte burada bizim javascript kodumuz devreye giriyor. Aşağıda örneğiyle vereceğim JavaScript kodu ile butona tıklanmasını engelliyoruz. Ve tıklandıktan sonra okumaları için mesaj yazıyoruz. Herşey bu kadar.

JavaScript Kodu:

onClick="javascript:alert('Site görünümünün bozulmaması için bu yetki kapatılmıştır.'); return false;"

Buton ile Örnek Kullanım:

<input type="submit" name="kaydet" value="Kaydet" onClick="javascript:alert('Site görünümünün bozulmaması için bu yetki kapatılmıştır.'); return false;">

Örnek Kullanım http://www.guraysuerdem.com/butongizle.html

7 thoughts on “Demo Scriptimizin Yönetim Panelini Nasıl Koruyabiliriz


  1. Sunucu taraflı bir şeyler yapılsa daha iyi olur. Kullanıcı tarafında olan javascript ile yapılan korumalar aşılabilir.


  2. Katılıyorum fikirsele, ayrıca php örneklerini uzun zamandır bekliyoruz, yavaşlamadan sonra ki bu örnek hiç bizi kesmedi. Db listeletme, sayfalatma, limitletme gibi güzel örnekler bekliyoruz.


  3. güzel bir fikir işe yarayabılır ancak arkadaşların dediği gibi aşılmasıda mümkün teşekkürler


  4. Bu konuda bende fikirsel’e katılıyorum.Firefox ile javascript engellenip aşılabileceğini düşünüyorum..


  5. Güzel bir fikir ama ben yaptığım scriptlerin admin panelinde iki admin tanımlaması yapıyorum ve birine demo diyorum. Bu demonun da hiçbir değişim yetkisi olmuyor.

    İsteyen kişilere gönül rahatlığı ile demo verip incelettirebiliyorum bunu. Herkese tavsiye ederim.


  6. Ben cpanelden veritabanı oluştururken ordaki tik lerden sadece okuma olanı seçiyorum, düzenleme ekleme vs yapamıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir