PHP Dersleri, MySQL ve Açık Kaynak, Kişisel Blog


« CHMOD Ayarları

Chmod ayarları sunucu üzerinde bulunan bir dosya içerisine yazı yazma izni veya dizin içerisine dosya yaratmak için uygulanan bir yetki işlemidir. Dosyaların standart olarak verilen yetkisi 644 dizinlerin ise 755‘tir.Bu yetkileri hosting (Alan adı barındırma) hizmeti aldığınız yerin kontrol panelinden veya ftp programı ile manuel olarak değiştirebilirsiniz.


Ftp olarak benimde kullandığım FileZilla programını kullanmanızı öneririm. Diğer ücretli yazılımlardan hiçbir eksiği yok vede açık kaynak olduğu için hergün gelişen bir programdır. Türkçe dil desteği olması ve kolay kullanılabilirliği de sizin için bir avantaj.

Aşağıda 644(Yazma ve çalıştırma izni sınırlı) ile 777(Tüm yetkiler izinli) yetki numaralarının resimlerine göz atabilirsiniz.Aşağıda aynı şekilde ingilizce karşılıkları yazıyor.Bu şekilde karşılıklarını anlarsınız.


Etiketler : ,


3 Yorum


 • 17 Şubat 2008
  Oguzhan Durgun yazdı


  Bu konuda tecrübeliyim! 🙂 çok hazır script kullanmanın yararları 🙂 hehe

 • 01 Nisan 2008
  Kripteks yazdı


  Biraz daha detaylara girseniz daha iyi olur diye dusunuyorum
  okuma, yazma vs. (+ingilizce chmod ayar isim’leri daha iyi olur)

 • 01 Nisan 2008
  Güray Süerdem yazdı


  İngilizce karşılıklarınıda resimde ekledim bu şekilde daha iyi anlaşılır sanırım.Burada chmod ayarlarından bahsettim detay olarak CHMOD Nedir başlıklı bir konu açacağım ilginiz için teşekkürler mutlu haftalar.

Yorumla