PHP Scriptiniz İçin Basit Lisanslama

php yaşam biçimidir

PHP ile bir script yazdınız ve bunu sunucuya atıp bir web sitesi olarak tüm dünya ile paylaşmaya başladınız. Hizmet sağlayıcınızda bulunan dosyaları içeriğinize sızan herhangi bir kişi çalarak sisteminizi klonlamış olacaktır illaki. Peki bunun önüne geçmek için ne gerekli? İlk önlem olarak sisteminizi şifrelemeniz gerekli. Bunun için kullanılan en basit yöntemi sizinle paylaşmak istedim.

Ben ana fonksiyonlarımın bulunduğu bir dosyanın en üzerine aşağıdaki kodu ekliyorum, basit işlemlerde. Tabiki uzaktan yönetilen ve işin içine sql’inde girdiği bir çok yöntem var. Bunun gibi karmaşık yöntemleride zamanla öğreneceksiniz, yeterki araştırın. İnternet üzerinde sürüsüyle şifreleme sistemi ve yöntemi bulunmakta. Ama biz basit bir yöntem kullanacağız.

 
if (!stristr( htmlentities($_SERVER['SERVER_NAME']), "domain.com" ) ) 
{ 
echo "Bu Lisans, Bu Alan Adında Kullanılamaz!"; 
exit( );  
}


Bu şekilde bir koruma sağladık. Tabi bu yöntem aslında çok kolay aşılabilir. Fakat ioncube ile şifrelenen ve fonksiyonların bulunduğu bir dosyayı aşmak daha zordur. Tabi ioncube artık online şifrelemeye de son verdiği için program satın alımıyla gerçekleştirmek zorundasınız.

Umarım işinizi görür 🙂

One thought on “PHP Scriptiniz İçin Basit Lisanslama


  1. Merhaba. Ioncube için basic masaüstü yazılımını satın aldıgımızda herhangi bir şifreleme dosyası limiti var mıdır? Bu konu hakkında detay bulamadım maalesef. Lisanslama ile ilgili yazınızı görünce size sormak istedim. Yani 199 dolarlık paketi satın aldıgımızda kaç tane sayfayı lisanslıyoruz acaba bu konuda bilginiz var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir